الگوریتم مام گوگل “mum”

الگوریتم مام گوگل

جدول محتوا

الگوریتم مام گوگل “mum”

الگوریتم های گوگل همواره در حال آپدیت بوده اند و هر روز باهوش تر و زرنگ تر میشوند اما مطمئنا بعد از خواندن این مقاله دیگر حد و مرزی برای گوگل و صف نتایج وجود نخواهد داشت.

mum

الگوریتم مام mum چیست؟

همانطور که گفته شد اگوریتم هایی مانند رنک برین یا برت با تکنولوژی هایی بر اساس هوش مصنوعی بطور کامل صف نتایج را بهم ریختند و تاثیر بسیار زیادی در نتایج گذاشتند.
اما تا بحال فکر کرده اید که چرا این الگوریتم ها منتشر میشوند؟
گوگل هر روز در حال تلاش برای شبیه شدن به انسان هاست مانند انسان ها سوال میپرسد. مشکوک میشود. قهر میکنید و حتی از دست شما عصبانی و کلافه میشود.
حالا به این موضوع فکر کنید…
گوگل چطور خود را شبیه به انسان میکند؟
فناوری مانیتورینگ یک فناوری از دسته فناوری های ai یکی از هوشمند ترین و پیشرفته ترین فناوری های هوش مصنوعی می باشد. طبق این الگوریتم هربار که یک کاربر در گوگل کلیدواژه یا سوالی را سرچ میکند رفتارش مورد آنالیز قرار میگیرد و بر روی نتایجی که کاربر بعدی میبیند تاثیر میگذارد.
درواقع این الگوریتم هر لحظه در حال یادگیری می باشد و می آموزد تا بتواند بهتر درک کند. ملنند کودکی که تازه به دنیا آمده‌ است.
یکی از الگوریتم هایی که گوگل در سال ۲۰۲۱ خبر انتشار آن یا بهتر بگوییم هشدار آمدنش را به وبمستران داد. الگوریتم mum یا مام بود که طبق گفته ها و اخبار، این الگوریتم بسیار هوشمند بوده و سعی میکند دقیق ترین جواب را به سوالات کاربران بدهد.

 

ستاره دنبال دار الگوریتم برت؛ الگوریتم مام

alg

گفته هایی مبنی بر شباهت های این دو الگوریتم شده است به طوری که اگر اطلاعات دقیقی از تمام این قوانین نداشته باشید در نگاه اول فکر می کنید که شاید این دو قانون نوشته شده توسط گوگل، یک کار مشابه را انجام می دهند.

اما در واقعیت اصلا اینطور نیست و کاملا متفاوت از هم عمل می کنند و یا به عبارتی دیگر بهتر است گفت که این دو در راستای یکدیگر فعالیت می کنند.

وظیفه الگوریتم برت که به هوش مصنوعی گوگل تعبیر شده است از این قرار است که در وبسایت معتبر SEJ آمده است.

“Bert is a natural language processing pre-training approach that can be used on a large body of text. It handles tasks such as entity recognition, part of speech tagging, and question-answering among other natural language processes. Bert helps Google understand natural language text from the Web.

Google has open sourced this technology, and others have created variations of BERT.”

«برت یک رویکرد پیش‌آموزشی برای پردازش زبان طبیعی است که می‌تواند در حجم وسیعی از متن استفاده شود. وظایفی مانند شناسایی موجودیت، بخشی از برچسب گذاری گفتار، و پاسخ به پرسش در میان سایر فرآیندهای زبان طبیعی را انجام می دهد. برت به گوگل کمک می کند تا متن زبان طبیعی را از وب درک کند.
گوگل این فناوری را منبع باز قرار داده است و دیگران نیز انواعی از BERT را ایجاد کرده اند.

اما وظیفه الگوریتم مام گوگل که یک هوش مصنوعی به حساب می آید به این صورت است که سیر تا پیاز 75 زبان را می تواند بخواند؛ و اگر در زبانی اطلاعات دقیق و مورد نیاز سرچ کاربر وجود نداشته باشد، جستجو می کند تا در زبان های دیگر بتواند نیاز کاربر را رفع کند.
به عبارتی دیگر وقتی حرف از هوش مصنوعی می زنیم دقیقا منظورمان این است که این الگوریتم مانند هوش انسان عمل می کند و به سوالات طولانی و پیچیده ای که واقعا نیاز به فهم و درک هوش انسان دارد؛ پاسخ می دهد.
منبع

 

 

الگوریتم مام گوگل

ما را در ایکن اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.